Promocja polskiej historii jest dla Fundacji jednym z kluczowych wyzwań. Zależy nam na kształtowaniu i wzmacnianiu patriotycznych postaw a także wspieraniu inicjatyw przypominających o wydarzeniach i postaciach, które ukształtowały przez stulecia nasz naród. Szczególną rolę w tej bogatej, często trudnej historii odegrały kobiety. To właśnie z myślą o nich stworzyliśmy program grantowy, którego celem jest wspieranie projektów nawiązujących do dokonań Polek-Patriotek. Zachęcamy organizacje, placówki i instytucje do wspólnych działań w tym obszarze.

Do głównych celów Programu należy:

• Propagowanie dziedzictwa narodowego poprzez ukazywanie historii kobiet i ich roli, jaką odgrywały w dziejach Polski, w tym także ich znaczenia i wpływu na wydarzenia historyczne.
  • Zwiększenie świadomości na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem i odbudową polskiej państwowości poprzez podkreślenie sylwetek zasłużonych Polek.
  • Promowanie dziedzictwa historycznego oraz wiedzy na temat  bohaterek narodowych zarówno na poziomie narodowym, jak i lokalnym.
  • Ukazanie historii kobiet jako cennego źródła wartości i wzorców.
  • Uwzględnienie obecności kobiet w sferze kreowania i odczuwania tożsamości narodowej.
  • Budowanie wiedzy historycznej przez pryzmat doznań i doświadczeń kobiet, a także z perspektywy kobiet jako twórczyń narracji opowiadających o przeszłości.
  • Zachowanie i popularyzacja pamięci historycznej na temat wkładu zasłużonych działaczek wojennych w rozwój Polski.
  • Budowanie oraz upowszechnienie wiedzy z zakresu polskiej historii i kultury (ze szczególnym uwzględnieniem działalności i zasług kobiet) w sposób nieszablonowy oraz nowatorski i/lub innowacyjny, umożliwiający kreatywne uczestnictwo w wydarzeniach kulturowych, a także wykorzystujący twórczy potencjał uczestników.

Szczegółowe informacje, regulamin i wzór wniosku dostępne na oficjalnej stronie: https://www.fundacja.totalizator.pl/nasze-programy...